dzisiaj

już niedługo

 

 

 

Aleja Piastów 4

Wspólnota Mieszkańców bloku nr 4

przy Alei Piastów w Knurowie

 

 

Archiwum newsów I kwartał 2005 r

31.03.2005

 

Słuchajcie to już przesada - dwa tygodnie i nie ma zarządu - nic się nie dzieje. Jeżeli nie zaczniemy docieplać w tym roku stracimy możliwość odliczenia z funduszu remontowego. Firmy połapią inne prace i będziemy mogli mieć do samych siebie pretensje !! Oczekuję propozycji co do rozwiązania tej drażliwej sprawy!!!!

 

 

29.03.2005

 

W księdzę gości jest kilka wpisów młodzieży skarżącej się na to, że są przeganiani z miejsca na miejsce. Ponoć pan Krzysztof trochę ich skrzyczał za to, że zamoczyli pół klatki :). Młodzież musi się gdzieś spotykać i najlepiej gdyby była to ławka w niewielkim  oddaleniu od bloku, otoczona żywopłotem - wtedy nie przeszkadzaliby nikomu. Możecie młodzi powiedzieć waszym rodzicom, aby poruszyli temat na zebraniu - ja jestem absolutnie "ZA". Sam młody duchem jestem a może i moje dzieci tam  będą przesiadywać w długie letnie wieczory!!!

 

26.03.2005

 

Życzenia wielkanocne dla Was!!!

Kliknij aby obejrzeć i posłuchać!!!! ŻYCZENIA

Pozdrowienia!!!

Na forum możecie składać życzenia sąsiadom!!!

 

24.03.2005

 

Po przemyśleniu wielu tematów i pod wpływem impulsów z wielu stron oznajmiam, że po świętach podejmę działania, mające na celu uporządkowanie spraw związanych z działaniem naszego bloku. Szukam koalicjantów - nie może być tak, aby jeden człowiek manipulował ludźmi mówiąc im to, co chcą usłyszeć i na tej podstawie budował sobie popularność, jednocześnie wprowadzając nas w jakieś niejasne układy. Trzeba zrozumieć, że bez porównania ofert nie można wybrać firmy docieplającej - grozi nam za to sprawa w NSA (Naczelny Sąd Administracyjny). Proszę koalicjantów (tych, których jeszcze nie znam) o wysłanie na formularz swoich danych (może być inny kontakt niż internet).

Tymczasem życzę radosnego i godnego przeżycia świąt wielkanocnych. W gazetce parafialnej jest porządek obchodów triduum paschalnego. Jutro nowa gazetka!!!

 

19.03.2005

 

Miałem pisać dalej o zebraniu i sprawach związanych z naszym blokiem, ale nie można tego zrobić bez ukazywania niedociągnięć pewnych ludzi, którymi Ci mogą poczuć się urażeni. Dlatego też postanawiam nie rozwijać tematu. Decyzja nie jest ostateczna, ale zaczynam wątpić, czy kogokolwiek coś tu interesuje!!! Pozdrawiam Was!!!

 

18.03.2005

 

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ porządek nabożeństw na wielki tydzień i wielkanoc

 

Dziś trochę faktów!!!

Na ostatnim zebraniu jak już wspomniałem nie uchwalono nic!!!

Przepadła uchwała o dymisji starego zarządu i powołaniu nowego, bo chociaż udało się sklecić czteroosobowy skład, to jednak obecne na zebraniu grono nie było w stanie tego składu przegłosować (gmina wstrzymała się od głosu). Teoretycznie więc został stary zarząd, ale ja i kolega zrezygnowaliśmy z pracy z panem EuGeniuszem. Pozostał więc on sam na placu boju bez możliwości jakichkolwiek działań (wg ustawy musi być co najmniej dwóch członków zarządu)

Ma on teraz dwie możliwości - albo dozbiera poprzez chodzenie po członkach wspólnoty, których nie było głosy na "tak" , albo wyrzeźbi nową uchwałę i będzie na nowo zbierał głosy od poprzednio niezdecydowanych, lub przeciwnych mówiąc, że mogą być jakieś poważne konsekwencje itp. Odradzam wam serdecznie podpisywanie na tak (chyba że nie będzie tam pana EuGeniusza albo sformułuje pytanie "czy jesteś przeciwko powołaniu nowego zarządu" (nie zdziwiłbym się - proszę dokładnie czytać treść).

 

 

17.03.2005

 

Teoria Manipulacji

Motto na dziś:

 

"Powszechnie wiadomo, iż cały wysiłek przemysłu reklamowego zmierza do wykreowania obrazów, które zaowocują powstaniem silnej identyfikacji odbiorcy z bohaterem reklamowym, dlatego najczęściej osoba ukazana w reklamie jest atrakcyjna fizycznie, zdrowo wyglądająca o ciepłym i miłym glosie. Czasem jest to niesamowicie przystojny mężczyzna, w którego możemy się wcielić używając właśnie takiego a nie innego zapachu lub właśnie tych nowych ostrzy do maszynek do golenia; innym razem niby zwykła gospodyni, zadbana, elegancka prezentująca środek czyszczący, innym razem eksplodującą radością młodzież. " - koniec cytatu.

ten nie zasługuje na zaufanie !!!!

kliknij na forum i napisz w jakim kierunku powinny pójść teraz sprawy.

 

16.03.2005

 

To, co odbyło się w salce można nazwać tylko jednym słowem - Masakra.

Nie uchwalono żadnej uchwały, nie omówiono rzeczowo żadnego tematu. Teoretycznie zostaje stary zarząd (uchwała o nowym nie przeszła), ale ja i kolega opuszczamy to zacne grono pozostawiając tego pana samego (jutro to potwierdzimy formalnie) i zarządu nie ma!!!

To, że chciałem trafić do większej grupy poprzez internet nie uzyskało uznania starszych osób (którym wnuczek pokazałby co tam jest napisane jakby poprosili). Było raczej zarzutem niż plusem.

Po utworzeniu przez nowy zarząd nowej strony (lub wydawanie gazetki, czy też spotkania na klatce :)) przejdę chętnie do opozycji.

Tyle na dzisiaj.

 

15.03.2005

 

Serdecznie zapraszam państwa na zebranie, które odbędzie się jutro o godzinie 15.30.

Myślę, że dzisiaj powinna być cisza wyborcza, a więc nie będę już nic pisał ...

Do zobaczenia!!!

 

14.03.2005

 

Za dwa dni pogadamy. Jutro rano trzeba przeliczyć jakie są propozycje finansowe firm (niestety do piątku nie było jeszcze wszystkich propozycji). Myślę, że jutro  w MZGLiA sprawdzimy to i będzie już wszystko wiadomo!!!

 

 

12.03.2005

Troszkę zaktualizowałem podsumowanie

 

Działanie

Czupryn Danpol Mikromax Saba
1. Pomoc w uzyskaniu dofinansowania + - + -
2. Termin i sposób płatności. pł1 pł2 pł3 pł4
3. Pozycja rynkowa firmy + + + +
4. Doświadczenie w Sto therm - + + -
5. Gwarancja 10lat 5lat 10lat 5lat
6. Dozór tech. producenta + + + -
7. Siedziba firmy Knurów Tychy Knurów Dąbrowa
8. Cena ? ? ? ?

 

Głosowanie trwa- kto ma docieplić nasz blok. kliknij ankieta. Wyraź swą opinię!!!!

 

 

11.03.2005

 

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ. Jest w niej plan rekolekcji parafialnych.

 

10.03.2005

 

Dostaliście zaproszenia??? To dobrze!!! Przeczytajcie wszystko z materiałów dostarczonych przez MZGLiA oraz z tej strony i zastanówcie się co chcielibyście dalej robić. Na początku przyszłego tygodnia będą ostateczne ceny.

 

09.03.2005

 

Dzisiaj zajmiemy się projektowaną uchwałą nr WM/9/U/2/2005 a konkretnie jej punktem 2.

Mówi on, że podnosimy nieznacznie kwotę funduszu remontowego, ale jednocześnie obniżamy koszty kwotę eksploatacji bieżącej (z niebieskiej książeczki) - suma z dwóch książeczek powinna zostać taka sama. Otrzymamy większą kwotę na funduszu remontowym 10 400zł (teraz ok 7 000zł) ponieważ potrzebujemy więcej na pierwsze raty spłaty zobowiązania za termomodernizację.

Pozostałe punkty to standard w szczygłowickich blokach zarządzanych przez MZGLiA i nie będę się rozwodził nad zasadnością ich przyjęcia. Myślę, że uchwała jest do przyjęcia, ponieważ stanowi zaczątek naszych działań w kierunku pozyskania funduszy na docieplenie i spełnienie naszego najważniejszego postulatu, żeby termomodernizacja nie wpłynęła na wysokość kwoty, jaką płacimy teraz za mieszkanie. Jednocześnie nie pozostaniemy bez środków na bieżące remonty!!!

Tyle na dzisiaj!!!

 

08.03.2005

 

Z okazji Dnia Kobiet Wszystkiego Najlepszego wszystkim paniom. Od jutra zajmiemy się przygotowaniem siebie i państwa na zebranie sprawozdawczo- dociepleniowe, na którym również wybierzemy nowy zarząd. Wybierzemy firmę wykonującą  i sposób przeprowadzenia docieplenia. Wasza obecność jest niezbędna!!!

 

07.03.2005

 

Sukces!!! Sukces!!! Sukces!!! Sukces!!! Sukces!!! Sukces!!!

Udało się przekonać dość dużą grupę ludzi, że chcemy decydować sami za siebie (oczywiście z pełnym szacunkiem i wdzięcznością dla mojej teściowej, która zawsze zastępowała nas na porannych zebraniach). kolega z zarządu (Karol z reality show) doszedł do wniosku, że termin poranny jest pomyłką!!!

Dzisiaj dostaniecie materiały na to zebranie. Nie dziwcie się jeżeli nie będziecie czegoś rozumieć, bo głównym inspiratorem wszystkich uchwał jest pan z zarządu (Geniusz z reality show). Myślę, że po kolei przerobimy punkt po punkcie. Będą to ważne rzeczy!!!

Dziękuję za wsparcie tym, którzy są ze mną w kontakcie przez forum, formularz, księgę gości, e-mail i Gadu-Gadu-1486423 ). Jest pięć sposobów na kontakt - skorzystajcie z jednego!!!

 

06.03.2005

 

Nie było za dużo czasu więc musi wystarczyć tylko reality show

Jeżeli jutro nie uchwalą terminu zebrania na 16.03.04 o 15.30 (nie 9.00) to będę musiał Was odwiedzić i zebrać podpisy i sami ustalimy ten termin.

 

05.03.2005

 

Witam wszystkich, których zaniepokoiło ogłoszenie na klatkach!!! wywiesiłem je dlatego, ponieważ dowiedziałem się, że moi partnerzy z zarządu bloku (ostatnio terminy spotkań są rano, w dni, kiedy jestem w pracy, a nie mogę brać specjalnie dwa razy w tygodniu urlopu), ustalili w porozumieniu z MZGLiA termin zebrania (sprawozdawczo - docieplającego) na środę 16.03.2005 o godzinie 9.00. Większość mieszkańców aktywnych zawodowo jest w tym czasie w pracy i chyba ci, którzy ustalili ten termin liczą na to, że przyślemy swoich przedstawicieli (nie znających tematu), którzy ceniąc swój czas szybko zagłosują i pójdą do domu, albo nie przyjdziemy i będzie spokój. Dlatego proponuję utworzyć listę na której podejmiemy uchwałę, aby zrobić to spotkanie po południu. (o15.30).Wtedy przyjdą i pracujący i emeryci.

Panowie i panie z MZGLiA mogą w tym dniu przyjść później do pracy - myślę, że chętnie to zrobią dla swoich podopiecznych.

Napisałem to już teraz, żebyście wiedzieli o co chodzi. Wieczorem napiszę o planach (z poprzedniego zebrania - mam już troszkę wiadomości)

 

 

04.03.2005

 

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ.

Mam już trochę wiadomości. Pierwsza sprawa to zebranie, które ma odbyć się 16.03.2005. Na razie słyszałem, że ma to być rano o 9.00. Wg mnie jest to niedopuszczalne z racji tego, że większość z nas pracuje na rano i organizowanie zebrania w tym czasie jest utrudnianiem nam życia (może o to komuś chodzi mówiłem to na poprzednim zebraniu - emeryci i niepracujący mogą przyjść o każdej porze).

Jutro opiszę częściowo tematy, jakie mają być poruszane. Piszcie na  forum co was jeszcze interesuje!!!

 

02.03.2005

 

Niestety  nie spotkałem się dzisiaj z kolegą współzarządcą.

w reality show zawarłem parę pomysłów - co o nich sądzicie???

 

01.03.2005

 

Doszły już do mnie echa spotkania 0,66 zarządu w MZGLiA. Jutro mam nadzieję dokładniej to omówić i coś wam napisać.

Ja myślę, że nadchodzi już czas zmian !!!

 

28.02.2005

 

Niestety nie mam wiadomości od bohaterów naszego reality show!!! Mieli się spotkać i coś uradzić a następnie zadzwonić i pochwalić się sukcesami. No cóż może sukcesów nie było :(.

(trochę przemyśleń wieczorem w wiadomym sekretnym miejscu).

 

27.02.2005

 

Jutro w MZGLiA w Knurowie odbędzie się spotkanie 0,66 zarządu (ja niestety jestem w pracy) z pracownikami MZGLiA. Mają ponoć już ustalić coś konkretnego. Spotkanie to zostało ustalone bez porozumienia ze mną  - widocznie nie chcieli żebym tam był. Mam nadzieję, że przynajmniej zadzwonią co ustalili!!!

 

25.02.2005

 

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ.

Jest już pewne, że zebranie w sprawie docieplenia będzie również zebraniem  sprawozdawczym. Jak to usłyszałem to doszedłem do wniosku, że ktoś robi sobie z nas jaja (przepraszam - uniosłem się). Standardowo zebranie może trwać maximum 3 do 4 godz. Scenariusz jest więc taki:

opcja 1. rozmawiamy 3 godz. o dociepleniu - reszta czasu na sprawozdanie - poganiani przez tam obecnych przedstawicieli (zarządca i gmina).

opcja 2. rozmawiamy 3 godz. o sprawozdaniu - reszta czasu na docieplenie - poganiani przez tam obecnych przedstawicieli (zarządca i gmina).

Którą opcję wybieramy???

Jest to wg mnie przejaw krańcowego tumiwisizmu pomieszanego z całkowitym brakiem szacunku do "podwładnych".

 

24.02.2005

 

Nadal nie ma wszystkich końcowych ofert. Myślę, że firmy po dyskusji z nami są troszkę zniesmaczone (szczegóły opiszę  w reality show) i dlatego utknęliśmy w martwym punkcie.

Mimo to liczę, że sprawy potoczą się dobrze i sytuacja zostanie opanowana :)

 

 

23.02.2005

 

Głosowanie trwa- kto ma docieplić nasz blok. kliknij ankieta. Wyraź swą opinię!!!!

Jutro powinny być szczegóły dotyczące terminu zebrania w sprawie docieplenia, a także jakieś konkretne kwoty. Pozdrawiam osoby, które głosowały.

 

21.02.2005

 

Proszę was o głosowanie kto ma docieplić nasz blok kliknij ankieta. Wyraź swą opinię

Dzisiaj odbyło się spotkanie dotyczące podsumowania rozmów z firmami. Miało być tak, że krótko omawiamy oferty, sprawdzamy ceny i ustalamy termin zebrania mieszkańców w sprawie docieplenia. Niestety na początku wywiązała się niepotrzebna dyskusja o niczym i w rezultacie 2 godziny stracone !!!! Ostateczne oferty jeszcze nie spłynęły (tylko z firmy "Czupryn"). Podczas rozmów poczyniliśmy pewne ustalenia (dla ujednolicenia specyfikacji robót) i niestety pociągnęły one za sobą przyrost ceny do tak monstrualnego poziomu, że szkoda gadać.

 

 

19.02.2005

 

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ.

W poniedziałek odbędzie się zebranie zarządu bloku podsumowujące rozmowy z firmami. Jeżeli macie jakieś propozycje, pytania itp to piszcie (nie zawalcie mi skrzynki e-mailowej :)).

Kilka osób zaczęło mi mówić "dzień dobry", ale pamiętajcie, że wy znacie mnie coraz lepiej, a ja niestety dalej jestem na tym samym etapie znajomości z wami!!! Wysyłajcie zdjęcia e-maile, formularze, róbcie wpisy w księdze gości.

 

 

18.02.2005

 

Dziś w reality show wymieniamy wodomierz. Niby proste, a jednak jest kilka metod. wybierz najdogodniejszą dla siebie!!!! Są podane prawidłowe działania i prawdziwe firmy i numery telefonów!!!

 

Wchodzę!!!

 

17.02.2005

 

Teraz trochę komentarza.

Niezwykle ważny jest dla nas punkt pierwszy podsumowania. Plus w tym miejscu oznacza, że od ceny za wykonanie docieplenia możemy z czystym sumieniem odjąć ok 60 000. Tyle bowiem wynosi premia termomodernizacyjna, którą nam załatwią (pisałem o tym na początku lutego - patrz niżej).

 

Termin i sposób płatności w momencie uzyskania premii nie gra kluczowej roli. W przypadku braku premii będzie to ważne i dlatego rozwinąłem to pod tabelką.

 

Pozycja rynkowa firmy - wszystkie firmy są znane na lokalnym rynku. Na zebraniu będą państwo na zdjęciach i w opisach mogli zobaczyć ich dotychczasowe osiągnięcia. Wszystkie firmy mają stosowne uprawnienia.

 

Doświadczenie w systemie Sto therm jest bardzo ważne, gdyż systemy te są podobne, ale różnią się pewnymi detalami. Ktoś, kto pierwszy raz będzie robił tym systemem, będzie się zatem uczył na błędach.

 

Gwarancja - generalnie są to gwarancje producenta i wykonawcy (na surowiec i wykonanie). Wiąże się z tym następny punkt (6) - dozór producenta nad wykonawcą jest warunkiem właściwego wykonania prac.

 

Jeżeli chodzi i siedzibę firmy to jeżeli ktoś jest patriotą lokalnym i chce dawać pracę ludziom z okolicy to może ten punkt uznać za bardzo ważny.

Ceny będziemy znać w przyszłym tygodniu.

 

Do was należy ustalenie co  jest najważniejsze i którą firmę wybierzecie!!!!

 

proszę o komentarze na forum

 

Większość wyszukiwarek (onet , WP, Google, Gazeta, tlen) znajduje już naszą stronę po słowie kluczowym aleja piastów 4 lub aleja piastów -  (pierwsze lub jedne z pierszych  wyników wyszukiwania)

 

 

15.02.2005

 

Obiecałem podsumowanie.

podsumowanie aktualne u góry (12.03.2005) - po zmianach

 

Pozwólcie, że na dzisiaj zostawię was z tą tabelą - wymaga ona wstępnego przemyślenia - na jej podstawie (po ustaleniu kryteriów - punktów za dane działanie) powinien wyjść wynik w punktach - firma , która zdobędzie największą liczbę punktów wygrywa.

Oczywiście kryteria przyjmiecie i wyboru dokonacie sami. Ja jedynie jutro pozwolę sobie skomentować pewne punkty dla lepszego zrozumienia tematu.

 

14.02.2005

 

Nareszcie koniec rozmów z firmami. Dzisiaj nie będę opisywał szczegółów, bo jest dość dużo pisania. Podsumuję tylko, że mieliśmy pięć ofert. Jedna (firmy "Kiowski") została odrzucona w przedbiegach ze względu na uchybienia formalne. Z przedstawicielami pozostałych firm ("Czupryn","Danpol", "Mikromax" i  "Saba" spotkaliśmy się i omówiliśmy wszystkie interesujące nas sprawy. Wszystko, oprócz ostatecznej ceny już wiemy. Firmy mają czas do końca tygodnia  na jej podanie.

Już prawie jest przesądzone, że będziemy ocieplali systemem przewidzianym w projekcie technicznym, a więc Sto Therm Classic. Jest to system niewiele droższy, ale na nasz blok niezbędnym jest użycie lepszych materiałów, ze względu na to, że stoimy na terenie górniczym, blok cały czas pracuje a materiały używane w tym systemie mają zwiększoną elastyczność.

Na ten system mamy też pozwolenie na budowę.

Jutro postaram się zrobić tabelki - porównanie ofert (oprócz cen) wszystkich firm.

Zapraszam późnym wieczorem!!! (ok 2300 ).

 

 

12.02.2005

 

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ.

Napiszę trochę o kryteriach, jakie musimy zastosować przy wyborze firmy docieplającej. Możecie mi napisać procentowo, co jest dla was najważniejsze:

 1. Koszt usługi

 2. Czy firma pomoże nam w uzyskaniu jakiegokolwiek dofinansowania? (obniża to cenę)

 3. Termin i sposób płatności.

 4. Pozycja rynkowa firmy (bezpieczeństwo i jakość usługi).

 5. Firma zatrudnia ludzi z Knurowa (Szczygłowic) i okolic.

W poniedziałek postaram się zrobić tabelkę, jakie są stanowiska każdej z firm w odniesieniu do każdego z powyższych punktów (oprócz ceny, którą poznamy w środku tygodnia). Na tej podstawie będzie można już określić, która firma wykona nam termomodernizację.

 

11.02.2005

 

Przedostatnie spotkanie zakończone. Mamy już pogląd na tego typu sprawy, ale niestety do zakończenia poniedziałkowego spotkania  z przedstawicielem firmy "Mikromax" nie będę pisał o szczegółach. W poniedziałek późnym wieczorem zrobię krótkie (lub długie) podsumowanie i będzie to już materiał do głosowania na zebraniu.

Kwestia finansów jest dalej otwarta, ale myślę, że mamy na tyle wariantów, że któryś wybierzemy.

 

 

10.02.2005

 

Dzisiaj odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy "Saba". Poszło sprawnie i ze zrozumieniem z każdej strony (z prawie każdej :) ). Jutro przedstawiciel firmy "Danpol" i na tym będzie chyba koniec, ponieważ firma "Micro-max" nie uzgodniła terminu spotkania (ma czas do jutra).

 

 

09.02.2005

 

Głowy posypane!!! Jutro kolejne negocjacje. Teraz będzie już chyba łatwiej, bo coraz więcej wiemy. Przekazaliśmy prezydentowi podziękowania za pozytywne załatwienie naszych spraw (światło i ruch dwustronny) zobacz

 

08.02.2005

 

Spotkanie oczywiście odbyło się z tym, że z firmą "Czupryn". Nie mogę zdradzać szczegółów, aby nie psuć konkurencji, ale sprawa została omówiona bardzo dokładnie tak od strony technicznej, jak i finansowej. Jutro posypiemy głowy popiołem a pojutrze następne spotkanie. Nie wiem z kim, bo się trochę pozmieniało w harmonogramie i nie będę strzelał :).

Niedługo dostaniecie państwo ogłoszenia o zebraniu. Zebranie w całości będzie dotyczyło sprawy termomodernizacji. Już dzisiaj pragnę uzmysłowić państwu wagę tego spotkania i zaprosić do licznego udziału.

 

 

07.02.2005

 

Jutro pierwsze spotkanie - z firmą STANO (czy jak kto woli SABA) - docieplali już bloki w Szczygłowicach. Jeżeli macie jakieś wiadomości czy jest to solidna firma to piszcie.

Dzisiaj o mało co nie zapłaciłem mandatu, bo policjant nie zauważył, że mamy już spowrotem ruch dwustronny.  Jeżeli będziecie mieli z tego powodu jakieś problemy to pismo od prezydenta dotyczące przywrócenia ruchu dwustronnego jest u mnie (albo w dziale ogłoszenia naszej strony)!!!

Jutro napiszę o pierwszym spotkaniu!!!

 

 

06.02.2005

 

Dostałem już pierwsze sygnały, że w uzyskaniu kredytu pomagają (odpłatnie) wyspecjalizowane firmy. Koszt nieznany, ale nie jest to jakaś tragiczna suma. Będziemy nad tym myśleć, bo nikt z nas nie jest w stanie zainwestować osobiście podobnej kwoty dla dobra ogółu (mogę się mylić). W koszty uzyskania wchodzi: sporządzenie wniosków, setki telefonów, kilka wizyt w WFOŚ i załatwienie spraw bankowych. MASAKRA!!!!

Piszcie - może ktoś z was (albo z rodziny) pracuje w takiej firmie - może jesteśmy w stanie zrobić to sami a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na festyn blokowy po zakończeniu inwestycji !!!

 

 

05.02.2005

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ.

Obiecałem zrobić symulację na kredyt preferencyjny z WFOŚ (3%).

 

 

mies.

dług odsetki + rata
1 300 000 750 5 250
2 294 750 737 5 263
3 289 487 724 5 276
4 284 211 711 5 289
5 278 921 697 5 303
6 273 618 684 5 316
7 268 302 671 5 329
8 262 973 657 5 343
9 257 631 644 5 356
10 252 275 631 5 369
11 246 905 617 5 383
12 241 523 604 5 396
13 236 126 590 5 410
14 230 717 577 5 423
15 225 294 563 5 437
16 219 857 550 5 450
17 214 406 536 5 464
18 208 942 522 5 478
19 203 465 509 5 491
20 197 974 495 5 505
21 192 468 481 5 519
22 186 950 467 5 533
23 181 417 454 5 546
24 175 871 440 5 560
25 170 310 426 5 574
26 164 736 412 5 588
27 159 148 398 5 602
28 153 546 384 5 616
29 147 930 370 5 630
30 142 299 356 5 644
31 136 655 342 5 658
32 130 997 327 5 673
33 125 324 313 5 687
34 119 638 299 5 701
35 113 937 285 5 715
36 108 222 271 5 729
37 102 492 256 5 744
38 96 748 242 5 758
39 90 990 227 5 773
40 85 218 213 5 787
41 79 431 199 5 801
42 73 629 184 5 816
43 67 813 170 5 830
44 61 983 155 5 845
45 56 138 140 5 860
46 50 278 126 5 874
47 44 404 111 5 889
48 38 515 96 5 904
49 32 611 82 5 918
50 26 693 67 5 933
51 20 759 52 5 948
52 14 811 37 5 963
53 8 848 22 5 978
54 2 870 7 5 993
     
     
  20 878 303 122
  suma 324 000

 

Rewelacja - po 54 miesiącach (4 i pół roku) mielibyśmy załatwioną sprawę (nie podwyższając kwoty funduszu remontowego). Teraz trzeba przemyśleć kto i na jakich warunkach podejmie się załatwienia formalności - przyjmuję kandydatury przez cały tydzień :). Wieczorem jeszcze może coś napiszę.

 

04.02.2005

 

Rano o 800 odbyło się zebranie, na którym otworzyliśmy i przeanalizowaliśmy otrzymane oferty na wykonanie docieplenia. Było ich pięć. Trwało to bardzo długo (ok 3 godz), ale też temat jest bardzo obszerny.

Dzisiaj nie mogę się rozpisywać, bo musiałem iść do pracy na popołudnie i jestem ogólnie mówiąc zmęczony :). Żeby zaspokoić waszą ciekawość napiszę tylko skrótowo, że na przyszły tydzień zaprosiliśmy na każdy dzień jednego z wykonawców i będziemy prowadzić negocjacje. Finałem tej części naszej pracy będzie ustalenie ostatecznych cen na wykonanie robót. Pozostaje potem kwestia finansowania ale o tym jutro. Na zebraniu już  wszyscy wybierzemy firmę, która przedstawi najlepszą ofertę.

 

 

 

03.02.2005

 

Dzisiaj same dobre wiadomości!!!!. Zacznę od tego, że dzwoniłem do pana audytora. Pan w bardzo miły i rzeczowy sposób zapewnił mnie, że bez problemu mamy szansę nie tylko na uzyskanie premii termomodernizacyjnej, ale także na preferencyjny kredyt z WFOŚ (oczywiście nie obydwie rzeczy naraz).

 

1. Premia termomodernizacyjna :                           

                                                          

plusy minusy
+ 25% dofinansowania - 10% oprocentowany kredyt
+ brak konieczności poręczania  (zastaw, hipoteka, ubezpieczenie kredytu    - uaktualnienie audytu (1000zł)

 

- trudniejsza procedura przyznania (wymogi ustawowe)

 

2. Kredyt z WFOŚ:                           

                                                          

plusy minusy
+ 3% preferencyjny kredyt - konieczność poręczania  (zastaw, hipoteka, ubezpieczenie kredytu)   
+ łatwiejsza procedura przyznania (brak wymogów ustawowych) - możemy dostać tylko 50% kwoty całego przedsięwzięcia

+ brak konieczności uaktualnienia audytu (1000zł)

 

+ możemy uzyskać częściowe umorzenie kwoty (na dalsze przedsięwzięcia termomodernizacyjne)

 

 

Jeżeli chodzi o kwoty w przypadku premii wychodzimy trochę lepiej, ale gdybyśmy teraz nie robili stropów piwnic, to kwota byłaby mniejsza, a po jakimś czasie moglibyśmy się starać o umorzenie częsci kredytu,  ze względu na w/w robotę  !!!!!!!

Widzicie jakie są możliwości, a jeszcze nie pytałem czy możemy coś dostać na likwidację AZBESTU :).

Jeżeli jutro będę miał chwilę czasu to spróbuję zrobić symulację spłaty kredytu przy oprocentowaniu 3%. Będzie miło :). Macie pomysły - idźcie na forum.

 

02.02.2005

 

Cały ten audyt wygląda jako-tako uczciwie. Jutro muszę zadzwonić do pana audytora, posiadającego państwową licencję na wykonywanie takich czynności i zapytać się, czy na podstawie tego audytu możemy ubiegać się o kredyt z WFOŚ.

W piątek rano kolejne starcie w walce o nasze własne pieniądze - przeglądanie ofert !!

Dzisiaj padł kolejny rekord - 14 wizyt w ciągu dnia - (dane na 2200 - średnio jest 11 wizyt). Chciałbym, abyście jeszcze brali udział w dyskusji na  forum. Obsługa forum jest banalnie prosta - albo klika się na danym temacie i odpowiada na post, albo zaczyna nowy wątek dyskusji. Forum jest moderowane przeze mnie, więc nie ma obaw, że znajdzie się tam coś nieodpowiedniego. Można brać udział w wielu dyskusjach i to nawet anonimowo. Podawajcie dalej swoje maile - będę was informował o zmianach.

Jutro napiszę co ustaliłem w sprawie audytu.

Tak chcę wiedzieć więcej !!!!           - wypełnij i wyślij formularz      Tak chcę wiedzieć więcej !!!!

 

 

01.02.2005

 

Dzisiejsze zebranie trwało ok 30 minut i z powodu różnic w zrozumieniu tematu (było nas tylko dwóch i nasz inspektor nadzoru) nie przyniosło żadnych rezultatów wartych opisania. Widziałem jedynie że rzeczywiście jest tych pięć ofert, ale kto i jak będzie je oceniał to chyba uchwalimy około października, co troszkę przesunie termin wykonania docieplenia to oczywiście czarny humor. Była propozycja, aby oceniać je na zebraniu, ale wierzcie mi, że jest to niemożliwe ze względu na to, że potrzebne jest dużo czasu, żeby to przeanalizować. Poza tym każda oferta różni się na pewno (oprócz ceny) jakimiś szczegółami i trzeba tęgiego łba aby zadecydować kto dał lepszą propozycję. Piszcie jakie macie propozycje wyjścia z tej sytuacji.

Według mnie oferty, które dostaliśmy mają nam tylko pokazać, która firma jest tańsza, a negocjacje możemy prowadzić ze wszystkimi. Inna opcja mówi, że po przeczytaniu tych ofert musimy już wybrać jedną firmę i dopiero z nimi negocjować - Ludzie czy my jesteśmy urzędnikami, którzy są zobowiązani do stosowania jakichś przepisów o przetargach, czy zamówieniach publicznych - wg mnie nie. Jest to zbyt mała kwota i inne realia. Jeżeli się nie zgadzacie to piszcie na forum.

Dostałem dziś do ręki audyt zrobiony przez firmę "Energosystem" (ta nazwa mi się śni po nocach).

Po przeczytaniu  i przeanalizowaniu, jutro napiszę co tam jest zawarte. Jeżeli wiecie jak ożenić audyt na premię termomodernizacyjną z audytem na niskooprocentowany kredyt z WFOŚ to piszcie.

Dawajcie znaki swojej obecności. Możecie pisać co chcecie - ja i tak ocenię, czy to może się znaleźć w księdze gości, forum czy gdzie indziej. Jak będzie to prywatna wiadomość dla mnie to nie będę tego zamieszczał nigdzie, tylko przeczytam i przemyślę.

Do jutra !!!

 

 

31.01.2005

 

Podsumowanie naszego zaproszenia do wykonania docieplenia naszego bloku:

Zgłosiło się 5 firm, które są w stanie wykonać te prace. Są to : Micro-max, Czupryn, Stano, Kiowski i Danpol. Piszę tylko nazwy i może nawet z błędami, ale ci którzy się orientują w lokalnym rynku (ja nie) będą wiedzieli o kogo chodzi. Mamy więc już z czego wybierać. Kwestia finansowania pozostaje dalej otwarta.

Jutro w MZGLiA zarząd bloku zbierze się, aby obejrzeć i wstępnie ocenić te oferty - myślę, że trzy firmy zostawimy już do ostatecznego wyboru przez głosowanie na zebraniu.

Jutro chcę też załatwić sprawę audytu - czy można go przerobić pod kątem uzyskania kredytu z WFOŚ.

Nasza strona dostała cztery gwiazdki na pięć możliwych w katalogu onet.pl

Nie wiem czy zauważyliście, że zniknął znak droga jednokierunkowa na wjeździe na ulicę przed naszym blokiem. Tym samym został przywrócony ruch dwukierunkowy tak, jak obiecał nam prezydent !!!

Pismo z podziękowaniami zostanie mu dostarczone w tym tygodniu!!!

 

 

29.01.2005

 

Nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ.

Sobota i niedziela - odsapnijmy trochę i beż ciężkich przemyśleń na tematy blokowe. Nasz dostawca internetowy GMK uruchomił forum, gdzie możemy wpisywać pochwały (bo nagan nie przepuści admin) na ich temat i dowiedzieć się trochę aktualności. Zarejestrujcie się jako użytkownicy forum a w miejscu "skąd" wpiszcie "aleja piastów 4".

Nie musicie już pamiętać adresu naszej strony. Wystarczy, że w najpopularniejszej przeglądarce www.google.pl  wpiszecie "aleja piastów 4" i już wam znajdzie :).

 

 

28.01.2005

 

Dzisiaj dzwoniłem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Bardzo miła pani rzeczowo wyjaśniła mi jakie są możliwości i zasady przyznawania preferencyjnych kredytów na docieplenie (nie mylić z premią termomodernizacyjną, której ponoć nie mamy już szans dostać). Aż dziwne, że ja mogę tam zadzwonić i zapytać, a profesjonalna firma, która zajmuje się zarządzaniem zasobami lokalowymi nie... Dowiedziałem się, że mamy szansę na taki kredyt, tylko trzeba spełnić standardowe warunki czyli audyt, wniosek itp. I tu nachodzi mnie refleksja, że zapłaciliśmy już za jeden audyt, który wskazywał na spełnienie warunków do uzyskania premii termomodernizacyjnej - potem się okazało że (...cenzura...). Może po delikatnym uaktualnieniu audytu (na ulgowych zasadach bo tamten był spaprany), spełnilibyśmy warunki otrzymania preferencyjnego kredytu. Oczywiście wszystkie te działania nie mam podejmować  ja ani żaden z nas, tylko nasz zarządca MZGLiA. Tylko po co ???- przecież my nie płacimy im za uzyskane dla nas oszczędności, tylko ryczałt za metr kwadratowy !!!

I tym pytaniem pozwólcie na dzisiaj zakończę.

 

 

 

27.01.2005

 

Dzwoniłem dzisiaj do GMK Elektronik w sprawie dostępu do internetu. Miły pan przekonywał mnie, że oni dalej płacą te same pieniądze za te łącze i że ponoć uruchomili dodatkowe 2M, żeby wszystko to lepiej chodziło. Podał mi także adres internetowy czeskiego portalu internetowego z miernikiem transferu. Sprawdzałem moje łącze i rzeczywiście nie było tak źle sprawdźcie sobie na stronie www.dsl.cz jest zakładka Speedmeter. Sprawdźcie z ciekawości jakie są wasze parametry i podajcie mi przez gg, albo e-mail. Będę miał argument w rozmowie z szefem tej firmy.

Co do docieplenia to do Katowic nie dzwoniłem, ponieważ po dokładnym przeczytaniu założeń do tego projektu wyczytałem, że się trochę spóźniliśmy ze składaniem wniosków, ale też Knurów nie przystąpił do tego programu więc i tak nic byśmy nie wskórali. Czekam na kogoś, kto ma jakieś wiadomości i doświadczenie w tej dziedzinie. Sprawdź, może jesteś lepszym analitykiem ode mnie i coś z tego wydedukujesz. Kliknij >> program <<

Upływa już termin składania ofert przez firmy budowlane jeżeli macie jeszcze jakieś kontakty to piszcie!!! Potem będzie za poźno.

 

 

26.01.2005

 

Jeżeli chodzi o uzyskanie dotacji do naszej inwestycji to nie posunąłem się nic w tym temacie - wybaczcie. Ponoć wczoraj zgłosiła się kolejna firma, która może nam wykonać docieplenie. Pozdrawiam ludzi z całej Polski, którzy wchodzą na naszą stronę - pozostawcie wpis w księdze gości - będzie miło. (Statystyki wskazują, że odwiedzają nas ludzie spoza Śląska).

Jutro o programie łagodzenia w regionie śląskim skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego (jak się tam dodzwonię)

 

 

25.01.2005

 

Obiecałem, że dzisiaj zrobimy symulację jak będzie wyglądała spłata kredytu przy podwyższeniu funduszu remontowego. Wybrałem cztery opcje 10, 20, 30 i 40 zł. Mnożyłem tę kwotę przez 80 (jest 88 jednostek, ale jakąś rezerwę należy zostawić), czyli podwyższałem kwotę bazową o 800, 1600, 2400 i 3200zł (suma bazowa na teraz=6000zł). Popatrzcie co z tego wynikło:

 

 1. dla kwoty 6800 czas spłaty wynosiłby 57 miesięcy (4lata 9 mies) realne oprocent. 25%

 2. dla kwoty 7600 czas spłaty wynosiłby 50 miesięcy (4lata 2 mies) realne oprocent. 21%

 3. dla kwoty 8400 czas spłaty wynosiłby 44 miesiące (3lata 8 mies) realne oprocent. 19%

 4. dla kwoty 9200 czas spłaty wynosiłby 40 miesięcy (3lata 4 mies) realne oprocent. 17%

Pod pojęciem realne oprocentowanie rozumiem kwotę dodatkową jaką musimy spłacić (sumę odsetek). Widać, że podwyższenie funduszu remontowego daje niezłe rezultaty, a indywidualnie moglibyśmy to zapłacić z następujących oszczędności:

- zaliczka na ogrzewanie,

- zwrot za ogrzewanie (w większości ludzie mieszkający na piętrach powyżej pierwszego mają zwrot, a po dociepleniu może nawet reszta zejdzie poniżej kreski),

- mniej wydatków na leki antydepresyjne  (dolegliwości  przebywania w ciągłym dyskomforcie związanym z brzydkim i szarym otoczeniem), :)

Jutro dalsze wiadomości!!!

 

 

24.01.2005

 

Już na spokojnie kontynuuję przemyślenia dotyczące finansów.

Na początku wzmiankuję o znalezieniu przez naszego sąsiada kolejnego funduszu, który mógłby dołożyć coś do upiększenia terenu (czyli też naszego bloku) pogórniczego. Działoby się to w oparciu o "Program łagodzenia w regionie śląskim skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego", priorytet "Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności województwa śląskiego". Jest to ważny temat - mógłby obejmować nawet nasze najbliższe otoczenie czyli hałdy i zalewiska - macie jakieś pomysły???

Jak dowiemy się coś bliżej to będę dalej rozwijał ten wątek.

 

Teraz jeżeli chodzi o finansowanie docieplenia w formie kredytu bankowego na preferencyjnych zasadach (inwestycyjnego) to zrobiłem sobie taką symulację , z której wynika, że gdybyśmy zaciągnęli kredyt w wysokości 300 000zł oprocentowany 10% w skali roku (dość nisko) to efekt byłby następujący:

 

założenia :

 1. wysokość kredytu                                  - 300 000zł

 2. stała rata mies. (kredyt + odsetki)      -      6 000zł

 3. oprocentowanie (roczne)                                10%

z założeń wynika, że odbywałoby się to w ramach funduszu remontowego (bez dodatkowych opłat). Po paru przeliczeniach uzyskujemy taki plan spłat

                zobacz plan spłat

Reasumując spłata za pomocą dziś istniejącego funduszu remontowego trwałaby ok. 5 i pól roku.

spłacilibyśmy dodatkowo 90 000 (jak na pięc i pół roku to nie jest tak źle). Realnie oprocentowanie wyniosłoby ok 30% (dobry wynik na 5 i pół roku). Zaznajomcie się z tym a jutro symulacja jak będzie to wyglądać w przypadku niedużego podwyższenia kwoty funduszu remontowego wynikającej  z zaoszczędzenia na zaliczkach na ogrzewanie.

 

 

23.01.2005

 

Z powodu braku dostępu do sieci (mówiłem, że trzeba zmienić dostawcę netu) nie można było nic napisać ani wczoraj, ani dzisiaj do wieczora. Dzisiaj był pożar w dylatacji pomiędzy blokami  - pewnie jakiś debil podrzucił tam ogień. Straty są dość znaczne - mokre ściany, zepsute instalacje elektryczne itp. Czy istnieją granice ludzkiej głupoty??? Jutro dalej będę pisał o finansowaniu docieplenia.

 

 

20.01.2005

 

Dzwoniłem dzisiaj do księgowej i okazało się, że mój pomysł nie jest wcale niemożliwy do wykonania. Zacznę od tego jaki to pomysł :

Mam wielu kolegów, którzy mają swoje domy i ponoszą sami koszty ich utrzymania. W zakres kosztów utrzymania wchodzi również docieplenie takiego domu, bo przecież korzyści wynikające z tej inwestycji są ogromne!! Finansują tę inwestycję sami i to częściowo ze środków własnych, a częściowo przy pomocy jakichś instrumentów finansowych (mama, babcia, bank itp).

Postawmy się w sytuacji właściciela (wszak takowymi jesteśmy).

Aby ocieplić blok w całości i wykonać naprawy balkonów itp (wszystko przewidziane w projekcie technicznym), potrzebujemy jeszcze ok 300 000zł (oprócz pieniędzy które już mamy na funduszu remontowym). Dzieląc to na 88 jednostek (nie będę liczył udziałami, bo służy to tylko ukazaniu tego mechanizmu) mamy ok 3400 zł na jedno mieszkanie. Teraz powiedzmy, że babcia pożyczy mi te 3400zł (albo mam uskładane). Wpłacam je na konto funduszu remontowego, jednocześnie odliczając od podatku za rok 2005 (który i tak jest ostatnim rokiem ulgi i trzeba limit wykorzystać do ostatniej złotówki - zwrot ok 650zł). Całkowity koszt poniesiony przeze mnie to kwota 2750 zł a ja przez okres 44 miesięcy (zakładając niezmienność opłat na fundusz rem. -takie mieliśmy postulaty) mam nadpłatę na funduszu rem. - czytaj nie muszę płacić.

   Reszta wspólnoty nie potrzebuje już brać tak wysokiego kredytu, co pociąga za sobą krótszy czas spłaty i niższe odsetki. Pozostaje tylko kwestia dokładnego przeliczenia  i ustalenia zasad płatności.

Oczywiście sęk w tym, że musiałaby się zdecydować na taki manewr większa liczba lokatorów.

Spróbujcie to przemyśleć i piszcie !!!! Jutro opiszę mniej karkołomny sposób  !!!!!

 

 

 

19.01.2005

 

Dzisiaj dowiedziałem się, że jest już jedna oferta od firmy na docieplenie.

Sprawa finansowania się komplikuje, bo nie możemy liczyć na wiele udogodnień - dostałem symulację "niskooprocentowanego" kredytu, to me łzy polały się gęsto - szkoda gadać.

Jutro będę dzwonił do księgowej - może ona coś poradzi (chociaż nic nam nie da to może jakiś pomysł będzie miała :)).

Mamy fachowca w bloku, który na dociepleniach zna się bardzo dobrze i będzie pilnował wykonawców, żeby nie odwalili fuszerki!!!

Piszcie co byście powiedzieli na zmianę dostawcy usług internetowych, bo z tym GMK to już jest tragedia.

 

 

18.01.2005

 

Przepraszam za trzydniową przerwę w dostarczaniu wam tematów do przemyślenia :).

Musiałem załatwić kilka spraw osobistych, ale już od jutra zajmiemy się dalej pomysłami i sposobami realizacji docieplenia naszego budynku - jutro zadzwonię do MZGLiA i zapytam czy zgłosili się już jacyś wykonawcy i czy dowiedzieli się czegoś na temat finansowania (kredytowania) naszej inwestycji. Mam też jeden ciekawy pomysł, ale muszę się zapytać księgowej czy można podejmować tak zawiłe rozliczenia.  Jeżeli chodzi o wasz udział w tej dyskusji (wklejam najczęściej wasze wypowiedzi na forum, w księdze gości, czy też w newsach) jest on nikły i będziecie pewnie potem na zebraniu się wymądrzać - na zebraniu ma być szybki wybór wykonawcy i sposobu finansowania a nie dodatkowe pomysły. Pokażcie, że czytacie newsy - wpiszcie się do księgi gości  - szczególnie chodzi mi o adresy email, bo jak piszę coś nowego to wysyłam zachęty do przeczytania (linki). Teraz jest dobry czas na wyjaśnienie wątpliwości i przekazanie opinii!!!!!!!!!!

Znalazłem ostatnio ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych na remonty budynków mieszkalnych. Czy ktoś z was wie czy moglibyśmy na tej podstawie coś od państwa wyciągnąć  ??? przeczytaj treść???

 

 

15.01.2005

 

Dzisiaj nowy numer GAZETKI PARAFIALNEJ. Czy jest wśród nas ktoś, kto wie coś na temat Banku Ochrony Środowiska??? - czytałem wczoraj na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, że udzielali jakichś preferencyjnych kredytów m.in LWSM-owi i parafii MB Częstochowskiej w Knurowie właśnie na termomodernizację. Może premii termomodernizacyjnej nie dostaniemy, ale jakiś niskooprocentowany kredyt by się przydał!!!

Piszcie na forum !!!!

 

 

14.01.2005

 

W księdze gości jakiś anonim napisał, że istnieje możliwość finansowania przez miasto utylizacji azbestu. Nie spotkałem się jeszcze z takim pomysłem, ale oczywiście sprawdzimy to - jeżeli macie na ten temat jakieś wiadomości to piszcie.

Możecie na forum pisać co sądzicie o dociepleniu.

 

 

13.01.2005

 

Czysta złośliwość - już wieczorem ktoś zerwał te kartki z newsami. Nie wiem, czy robi to ktoś dorosły czy dziecko, ale jest to ze szkodą dla wszystkich, ponieważ wiedzielibyście co słychać, a tak tylko jakiś głupiec ma zabawę. Nie bądź obojętny - widzisz, że ktoś robi coś złego - zwróć uwagę!!! Przypominam też, że ja nie piszę żadnych anonimów i wszystkie ulotki podpisuję imieniem i nazwiskiem, bądź też adresem naszej strony. Piszcie o sposobach finansowania dociepleń.

 

12.01.2005

 

Dzisiaj wywiesiłem na klatkach wersję "papierową" naszych newsów. Mam nadzieję, że przeczytają to ludzie, którzy nie mają dostępu do internetu. Przysyłajcie swoje adresy mailowe - wysyłam wtedy wiadomości o nowościach na stronie i o tematach, które rozważamy. Proszę  nie zrywać tych pism, bo mam skromne możliwości jeżeli chodzi o drukowanie, a myślę, że jest lepiej jak wszyscy zainteresowani wiedzą co się dzieje!!!!.

Przypominam, że co sobotę jest aktualny numer GAZETKI PARAFIALNEJ

 

 

11.01.2005

 

Niestety dzisiaj na zebraniu w MZGLiA dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej (99,9%) nie uzyskamy premii termomodernizacyjnej. Jest to spowodowane faktem, że nie uzyskamy  zakładanej w ustawie oszczędności energii. Nie ma sensu robić kolejnych audytów bo naraża to nas tylko na dodatkowe koszty. Skupmy się więc na przeprowadzeniu docieplenia na normalnych warunkach finansowych. Pierwszą sprawą jest ustalenie czy będziemy robić cały blok od razu, czy tylko jedną część (zdecydowanie wejściową czyli od północnego-zachodu).

Fachowcy doradzają całość - z technicznego punktu widzenia jest to korzystniejsze, ale też zaczynamy oszczędzać już od razu. Wtedy unikamy też ponoszenia podwójnie kosztów organizacji tych przedsięwzięć.  Przemyślcie to!!!.  Sprawy finansowe wyglądają następująco - mamy kwotę 157 000zł., która niestety nie wystarczy na wykonanie nawet jednej strony. Do czasu wykonania docieplenia tą kwotę należy podwyższać o ok 6 000 miesięcznie (nie możemy liczyć całej kwoty funduszu remontowego). W przypadku wykonania tylko jednej strony wyjdziemy na nieduży minus.

 

Przy wykonaniu całej roboty niezbędne będzie uzyskanie jakiegoś kredytu i to albo w banku (mają preferencyjne kredyty inwestycyjne), albo możemy uzyskać przedłużony termin płatności (co jednak wiąże się również z poniesieniem pewnych kosztów obsługi tego przedłużonego terminu).

Po wstępnych obliczeniach doszliśmy do wniosku, że kwota kredytu powinna wynieść ok 300 000zł. Biorę oczywiście pod uwagę cenę usługi ujętą w kosztorysie inwestorskim (jest to cena zazwyczaj zawyżona i podlegająca negocjacji). Po krótkim przeliczeniu okazało się, że nie podnosząc składek na fundusz remontowy jesteśmy w stanie spłacić tą kwotę w ciągu 3 lat, a jest możliwość przerzucenia jakiejś kwoty z ogrzewania (mniejsze zaliczki bo mniej zużyjemy) na fundusz remontowy, co jeszcze może skrócić ten termin.

 

Mielibyśmy zatem od razu docieplony budynek a po trzech latach załatwioną całą sprawę. Potem oczywiście moglibyśmy się już zająć konserwacją wnętrza budynku i innymi pomysłami!!!!

Wczoraj zostały rozesłane do firm zaproszenia do składania ofert na docieplenie naszego budynku jeżeli znacie jakąś firmę, która mogłaby wykonać termomodernizację (musi mieć uprawnienia do utylizacji azbestu i na roboty wysokościowe) powiadomcie ją niech zgłosi się do MZGLiA żeby wziąć założenia i przedstawić swą ofertę.

Tyle na dzisiaj. Jeżeli macie jakieś pomysły skąd tu wyciągnąć parę złotych to piszcie !!!

 

10.01.2005

 

Na pewno zapoznaliście się już z ustawą o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wg ustawy bankiem, który prowadzi tą tematykę jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Zapraszam na jego stronę internetową. Tam jest m.in. wykaz banków, które współpracują w udzielaniu kredytów termomodernizacyjnych. Na ostatnim zebraniu wspólnoty mieszkaniowej była omawiana oferta BISE banku. Wywołała burzę, ale może dlatego, że była na zbyt dużą kwotę i może niezbyt szczęśliwie wytłumaczona. Będziemy pytać też w innych bankach - może ich oferta jest ciekawsza.
Pan, który ostatnio nie zgodził się wejść do zarządu (a nie są mu obojętne sprawy bloku) przeprowadził obmiar bloku i dokładnie sprawdzi czy kosztorys, który mamy jest rzetelnie zrobiony - będzie mu to policzone :).

Jutro o godz. 1100 zarząd bloku spotka się w MZGLiA z kolejnymi fachowcami, którzy mają nam podpowiedzieć, jak finansować tą robotę. Będziemy także pytać o sprawy, które nas zainteresowały podczas przeglądania dostarczonych dokumentów.

Jeżeli macie jakieś propozycje to jest najlepszy czas, aby się nimi podzielić z nami (już widzę ten tłok na łączach).

Jutro wyślemy do prezydenta pismo z podziękowaniami za rozpatrzenie spraw o których pisałem 04.01.2005r. Do jutra

 

 

 

08.01.2005

 

Przerywamy na chwilę - przypominam, że jutro XII Finał WOŚP!!!

 

 

Daj troszkę kasiorki !!!!!!

 

 

 

07.01.2005

 

Dzisiaj zapraszam państwa do przeczytania tekstu ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Będzie to ważny czynnik, który powinien ułatwić nam sfinansowanie naszego przedsięwzięcia. Jako, że tekst jest długi zostawiam was z nim sam na sam do jutra.

kliknij na  "USTAWA" aby poznać jej treść!!!!

 

 

06.01.2005

 

W tym tygodniu odbyło się kilka spotkań, na których konkretyzowaliśmy sprawy docieplenia naszego bloku. Zacznę dzisiaj coś pisać i wybaczcie państwo jeżeli nie skończę ponieważ jest tego dosyć dużo!!! Z góry zaznaczam, że opisuję temat w charakterze stwierdzenia pewnych faktów i nie odpowiadam za czynności, które zostały przeprowadzone w przeszłości.

Mamy pozwolenie na budowę termomodernizacji - zostało wydane 17 maja 2004 roku i jest ważna dwa lata (rozpoczęcie budowy musi nastąpić w terminie do dwóch lat).

Pozwolenie zostało wydane na podstawie projektu budowlanego termomodernizacji wykonanego przez firmę "Energosystem Rybnik". Zaproponowano tam metodę bezspoinową czyli  przymocowanie do ścian od strony zewnętrznej płyt styropianowych i pokrycie ich cienką warstwą tynku, wzmocnionego tkaniną zbrojącą. W opracowaniu został wybrany system STO THERM, który jest podobno dobry, ale droższy od innych tego typu systemów [będziemy omawiać możliwość zmiany systemu na tańszy]. Ważniejsze Prace do wykonania to:

 1. demontaż obróbek blacharskich (na ściankach dachowych, gzymsach, podokienniki),

 2. demontaż  tablic informacyjnych (nazwa ulicy, symbole gazowe itp),

 3. demontaż  instalacji (antenowych itp) ,

 4. przygotowanie powierzchni ścian (przyczepność starego  tynku do podłoża, ew. uzupełnienie zaprawą miejsc uszkodzonych, czyszczenie i zagruntowanie ściany),

 5. próba przyczepności styropianu,

 6. przygotowanie zaprawy do klejenia i pokrycia styropianu,

 7. przyklejanie płyt,

 8. mocowanie mechaniczne płyt (kołki),

 9. przyklejenie tkaniny zbrojącej,

 10. wykonanie wyprawy elewacyjnej,

 11. wykonanie zabezpieczeń blacharskich (przeciwzaciekowych),

 12. ocieplenie w miejscach szczególnych (narożniki, ościeża okienne itp)

 13. demontaż i utylizacja płyt azbestowych na balkonach ,

 14. wykonanie nowych balustrad z blachy trapezowej,

 15. ocieplenie stropu piwnicy.

To tyle na dzisiaj jutro dalsza część!!!

 

 

04.01.2005

 

Otrzymaliśmy dzisiaj pisma z urzędu miasta o pozytywnym rozpatrzeniu sprawy oświetlenia (to już widzimy za oknami) oraz oraz sprawy częściowego przywrócenia ruchu dwukierunkowego na ulicy przed blokiem (jednokierunkowy będzie odcinek od trzeciego do piątego wieżowca). Myślę, że będzie to z pożytkiem dla mieszkańców - wszak 90% kierowców w jakiś sposób próbowała omijać narzucone bez powodu szykany!!! Zarząd naszego bloku wyśle do prezydenta pismo z podziękowaniami!!!.

Pełne teksty pism w dziale ogłoszenia !!!

 

 

 

03.01.2005

 

Życzę wszystkim wszystkiego najlepszego w nowym roku!!!

Mamy już zainstalowane nowe oświetlenie!!!

W styczniu odbędzie się zebranie wspólnoty na temat ocieplenia naszego budynku. Postaram się napisać dosyć dużo na ten temat, aby sprawa była jasna dla wszystkich i abyśmy wybrali najlepszy sposób na przeprowadzenie tej inwestycji. W środę odbędzie się w MZGLiA spotkanie, na którym omówimy założenia do przygotowania materiałów na zebranie wspólnoty.

 

Archiwum newsów 2004 r